Piskorowice
Nasza miejscowość położona jest na prawym brzegu Sanu, 9 km na południowy wschód od Leżajska, przy lokalnej drodze do Sieniawy.
fot. Grzegorz Leboda
Od północy graniczy z Rzuchowem, od południowego wschodu z Wylewą
i Sieniawą. Od zachodu i południowego zachodu znajdują się wsie Wierzawice
i Dębno. Na północny wschód, około 3 km od głównych zabudowań rozciąga się Wielki Bór, na krawędzi którego znajduje się przysiółek Mołynie.
Historia
Piskorowice po raz pierwszy wzmiankowane były w 1515 roku w inwentarzu starostwa krzeszowickiego. Dzierżawcą tej królewszczyzny był wtedy Jakub z Szydłowca, podskarbi królewski. Następnie tenutę przejęli Leliwici – Tarnowscy.
W 1580 roku król Stefan Batory nadał starostwo krzeszowickie Janowi Zamoyskiemu. Osiem lat później królewszczyzna przeszła na własność dotychczasowych dzierżawców. W roku 1590 Zamoyscy utworzyli ze swoich dóbr ordynację.
Większość mieszkańców wsi stanowili Rusini. Podczas II wojny światowej doszło tutaj do ostrych konfliktów narodowościowych.
fot. Grzegorz Leboda
Zabytki
Początkowo w Piskorowicach istniała tylko parochia grekokatolicka. Powstała ona na przełomie XV i XVI wieku. W końcu wieku XVIII wzmiankowana cerkiew pw. św. Jana Bogosława. Kolejną, pod tym samym wezwaniem, wzniesiono w 1842 roku. Została ona rozebrana po 1947 roku.
Parafia rzymskokatolicka została erygowana w 1930 roku przy drewnianej kaplicy, wzniesionej w 1929 roku. W latach 1980 - 1982 na miejscu kaplicy wybudowano obecnie istniejący kościół parafialny pw. Św. Karola Boromeusza. Usytuowany jest w centrum wsi, obok skrzyżowania dróg do Sieniawy
i przysiółka Mołynie.
fot. Grzegorz Leboda
Cmentarz parafialny znajduje się przy drodze do przysiółka Mołynie.
Na cmentarzu znajdują się stare nagrobki Ukraińców i Polaków oraz
murowana kaplica cmentarna.
fot. Grzegorz Leboda
Dawny pałacyk myśliwski Zamoyskich , wzniesiony w 1897 roku, (obecnie Dom Pomocy Społecznej) znajduje się w przysiółku Mołynie. Jest to budynek neoklasyczny, założony na planie prostokąta, parterowy z użytkowym poddaszem. Bryła ożywiona detalem architektonicznym, ryzalitami, gankami oraz okazałym portykiem kolumnowym przy fasadzie południowej.
fot. Grzegorz Leboda
Wokół pałacu znajdują się pozostałości parku krajobrazowego, łączącego się
z lasem. Na wschód od pałacu leży dawna murowana leśniczówka Zamoyskich.
fot. Grzegorz Leboda